Маріо Рюдігер
Перша медична допомога у пологовій залі на основі фізіології
Про книгу
Шановні колеги!
Представляємо вашій увазі український переклад книги нашого друга та німецького колеги Маріо Рюдігера – доктора медицини, професора Технічного університету Дрездена, директора Саксонського центру Фето-неонатального здоров’я, віце-президента Німецької спілки перинатальної медицини, голова БФ «Deutsche Stiftung Kranke Neugeborene» (DSKN), (м. Дрезден, Німеччина):
Перша медична допомога у пологовій залі на основі фізіології. Навчальний посібник. 3-тє, повністю перероблене видання / Маріо Рюдігер. – К.: Медіа-Букс ЛТД, 2024. – 106 с. : іл.
Переклад українською мовою, друк та безкоштовне розповсюдження: ГО «Медична освіта, наука і практика» (м. Чернівці, Україна) за згодою видавництва.
«Неонатологія в деталях» – це серія книг кишенькового формату, що видаються понад десять років і присвячені окремим, клінічно цікавим аспектам неонатології. У посібнику представлені патофізіологічні механізми та результати клінічних досліджень, які формують основу для критичного обговорення сучасних діагностичних та терапевтичних стратегій, а також пропозицій щодо застосування у клінічній практиці.
Мета «Неонатології в деталях» полягає в тому, щоб надати достовірні дані для прийняття клінічних рішень. Професор М. Рюдігер сподівається, що «Неонатологія в деталях» сприятиме впровадженню принципів медицини, яка базується на доказах, у клінічну практику і, таким чином, замінить підхід, що ґрунтується на авторитетах.
Реалізація проєкту «Неонатологія в деталях» можлива лише завдяки фінансовій підтримці Німецького Фонду допомоги хворим новонародженим та інших партнерів. Однак ці партнери ніяк не впливають на вибір змісту та представленої тематики. Викладені висловлювання, оцінки чи висновки представляють виключно думку відповідного автора.
Як зазначає автор, в англо-американській практичниій медицині слово «реанімація» (resuscitation) закріпилося за реанімацією новонароджених; у німецькій мові розрізняють поняття «первинна допомога» (Erstversorgung) та «реанімація» (Reanimation). Більшість дітей народжуються за сприятливих умов внутрішньоутробного розвитку, тому лише небагато з них потребують «реанімації», тобто відновлювання життя. Оскільки більшість втручань у пологовій залі потребує лише первинної допомоги, основна увага в цьому томі приділяється підтримці післяпологової адаптації та, відповідно, запобіганню розвитку ситуації, яка потребує реанімації.
«Реанімація новонароджених обговорюється у багатьох статтях. Іноді можна зустріти більше фантазій, ентузіазму, ворожості та ненаукових спостережень щодо клінічної картини. Хоча є й винятки, проте переважно публікаціям притаманна невисока якість та відсутність точних даних». Саме такими словами Вірджинія Апгар репрезентувала свою новаторську публікацію щодо систематичної оцінки новонароджених.
З часу цієї публікації минуло майже 70 років. З того часу змінилися не лише технічні можливості, а й виникла зовсім нова область – неонатологія. Це також значно підвищило шанси на виживання хворих новонароджених. Новаторські відкриття 1980-х років, запровадження пренатальної індукції дозрівання легень та постнатальної терапії сурфактантом також значно знизили смертність вкрай незрілих новонароджених. Однак у наступні десятиліття прогресу в цій галузі було мало, тому досі не вдалося належним чином запобігти розвитку довгострокової захворюваності цієї уразливої групи пацієнтів.
Для подальшого покращення якості допомоги, ймовірно, знову настав час проаналізувати існуючі стратегії медичної допомоги новонародженим та обговорити нові можливості, особливо в контексті допомоги відразу після народження. У зв’язку з цим в цій книзі розглядаються питання, наскільки обґрунтованими залишаються рекомендації Вірджинії Апгар на сьогодні, після багатьох публічних обговорень, і як саме слід надавати первинну медичну допомогу, з урахуванням особливостей фізіології постнатальної адаптації.
Зміст Посібника
Передмова
Вступ
1 . Оцінка стану овонародженого
1.1. Первинний огляд
1.2. Шкала Апгар
1.3. Приклад опису стану новонароджених
1.4. Шкала Апгар для кращого розуміння взаємозалежних змінних
1.5. Узагальнення та рекомендації для клінічної практики
2. Дихання
2.1. Фізіологія легень у пре- та перинатальному періоді
2.2. Порушення адаптації респіраторної системи
2.3. Симптоми респіраторної недостатності
2.4. Можливості надання підтримки
2.5. Узагальнення та рекомендації для клінічної практики
3. Гемодинамічна адаптація та киснева терапія
3.1. Гемодинамічні зміни після народження
3.2. Діагностичні аспекти насичення киснем
3.3. Фізіологія постнатального насичення
3.4. Терапевтичні аспекти
3.5. Узагальнення та рекомендації
4. Інші клінічні аспекти первинної допомоги
4.1. Частота серцевих скорочень
4.2. Тепловий баланс
5. Структурні аспекти первинної допомоги
5.1. Необхідні умови
5.2. Відеомоніторинг
5.3. Залучення батьків
5.4. Регулярні перинатальні консиліуми
5.5. Узагальнення та рекомендації для клінічної практики
6. Для практики – рекомендації ERC
6.1. Підготовка до надання першої допомоги
6.2. Початкова медична допомога новонародженому
6.3. Респіраторна підтримка
6.4. Інтенсифікація заходів
6.5. Після надання першої допомоги
Список скорочень
Список використаної літератури
Замовити
Для безкоштовного замовлення україномовних примірників, будь ласка, заповніть гугл-форму https://forms.gle/iGAHdFXKXBbA4qhJ9 або звертайтеся безпосередньо до професора кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини Буковинського державного медичного університету, д.мед.н., професора Бабінцевої Анастасії Генадіївни babintsevanastia@gmail.com
Бабінцева А.Г., Костюкова Д.М.
Неонатальний нейромоніторинг у відділенні інтенсивної терапії
Про книгу
Шановні колеги!
Представляємо вашій увазі навчальний посібник за авторством Бабінцевої А.Г. та Костюкової Д.М.: Неонатальний нейромоніторинг у відділенні інтенсивної терапії. Частина І. Неонатальна стандартна та амплітудна електроенцефалографія: навчальний посібник для підготовки лікарів-слухачів заходів безперервного професійного розвитку, циклів тематичного удосконалення, спеціалізації за фахом «Неонатологія», «Дитяча анестезіологія», «Педіатрія», «Загальна практика-сімейна медицина» на факультетах післядипломної освіти вищих медичних навчальних закладів III-IV рівня акредитації МОЗ України. Чернівці: БДМУ, 2023. 179 с.
Автори:
Бабінцева Анастасія Генадіївна – доктор медичних наук, професор закладу вищої освіти кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини Буковинського державного медичного університету, лікар-неонатолог, дитячий анестезіолог відділення інтенсивної терапії новонароджених пологового будинку КНП «Міська центральна клінічна лікарня» ЧМР (м. Чернівці, Україна).
Костюкова Дарія Миколаївна – кандидат медичних наук, лікар-невролог дитячий, лікар функціональної діагностики (сомнолог, нейрофізіолог), неонатолог, президентка Європейської асоціації медицини сну та нейрофізіології (ЄАМСН), науковий співробітник Health and Medical University, дитячої лабораторії сну Клініки Ернст фон Бергманн, Клініки Вестбранденбург (м. Потсдам, Німеччина).
Мета навчального посібника – удосконалення теоретичних знань та практичних навичок лікарів-інтернів та лікарів-слухачів щодо визначення показань та протипоказань, технічних умов проведення, алгоритмів запису та інтерпретації результатів стандартної та амплітудно-інтегрованої електроенцефалографії у передчасно народжених та доношених новонароджених дітей. Навчальний посібник створено з урахуванням вимог стандартів освіти, нормативно-директивних матеріалів Міністерства охорони здоров’я України та діючих міжнародних рекомендацій, які засновані на засадах доказової медицини.
Автори висловлюють подяку усій команді лікарів-неонатологів, нейрофізіологів, педіатрів та дитячих анестезіологів, які приймали участь в адаптації та імплементації міжнародних рекомендацій у роботу закладів практичної медицини. Автори з вдячністю сприймуть зауваження та пропозиції, які сприятимуть подальшому удосконаленню навчального посібника.
Зміст посібника
ТЕМА 1:
НЕОНАТАЛЬНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: ПОКАЗАННЯ, ТЕХНІЧНІ ОСНОВИ ПРОВЕДЕННЯ, АЛГОРИТМ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ
ТЕМА 2:
НЕОНАТАЛЬНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ФОНОВОЇ ЦЕРЕБРАЛЬНОЇ БІОЕЛЕКТРИЧНОЇ АКТИВНОСТІ
ТЕМА 3:
НЕОНАТАЛЬНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ ОСНОВНИХ ЕЛЕКТРОГРАФІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
ТЕМА 4:
НЕОНАТАЛЬНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: КРИТЕРІЇ ЕПІЛЕПТИФОРМНОЇ ТА НЕЕПІЛЕПТИФОРМНОЇ ПАТОЛОГІЧНОЇ ЦЕРЕБРАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ
ТЕМА 5:
НЕОНАТАЛЬНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: ІДЕНТИФІКАЦІЯ АРТЕФАКТІВ
ТЕМА 6:
АМПЛІТУДНО-ІНТЕГРОВАНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: ПОКАЗАННЯ, ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ТЕМА 7:
АМПЛІТУДНО-ІНТЕГРОВАНА ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФІЯ: ОСНОВНІ ПАТТЕРНИ
ДОДАТОК 1:
КОНСЕНСУСНИЙ ПРОТОКОЛ ЩОДО ОЦІНКИ ТА МОНІТОРИНГУ ЕЕГ ТА аЕЕГ У НОВОНАРОДЖЕНИХ
ДОДАТОК 2:
НЕОНАТАЛЬНА ЛІКУВАЛЬНА ГІПОТЕРМІЯ. ПОКАЗАННЯ, ПРОТИПОКАЗАННЯ, ОСОБЛИВОСТІ МОНІТОРИНГУ СТАНУ ПАЦІЄНТА, ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ
ДОДАТОК 3:
КЛІНІЧНІ ВИПАДКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Замовити
Для придбання навчального посібника ви можете заповнити Гугл-форму https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScC-knJvnElbUnTB4aNTrAhLTBx9UwAG2kVYSQ6P0ewpRlaqA/viewform або звернутися безпосередньо до авторів: Бабінцева Анастасія Генадіївна – babintsevanastia@gmail.com